درنقشه فارس به جنوب باختری شیراز"سومین حرم اهل بیت(ع)"که بنگریم،شهری از باغ های مرکبات ونخل های سربه فلک کشیده را خواهیم یافت که با وزش هرنسیم عطربهارنارنج به همراه خرمای شهدآلود شاهانیش،غبارخستگی را از تن ربوده و خونگرمی و سخت کوشی مردمان این دیار با صفا رابه رخ می کشد،از شهر زیبا و گذشته تاریخی جهرم که پژوهشگران از آن به عنوان جنگل نخلی یاد کرده اند و فردوسی شاعر بزرگ ایران،نام دلاور ایرانی یعنی گهرم را بر آن نهاده است،مطالب زیادی گفته و نوشته شده است اما ناگفته ها و ناشنیده های این شهر بسیار است.

در این وبلاگ سعی در معرفی هرچه بیشتر جهرم و مکان های تاریخی و دیدنی آن شده است.

من این دشت جهرم چو دریا کنم                ز خورشید تابان ثریاکنم                                                                                                  

اگر نتوانند دشت جهرم را دریا کنند،حداقل بتوانند با خدمت خود آن را بهشت برین کنند.پس بدین امید.

شهرستان جهرم

شهرستان جهرم از شمال محدود است به شهرهای فسا و شیراز،از مشرق به شهرستان های فسا و زرین دشت،از جنوب به شهرستان های لار و فیروزآباد و از مغرب هم به شهرستان فیروزآباد.

شهرستان جهرم دارای بخش های مرکزی،کردیان،خفر و سیمکان می باشد.مرکز شهرستان جهرم،شهر جهرم می باشد و خاوران،قطب آباد و باب انار نیز شهرهای این شهرستان می باشند.گرچه خفر نیز روی تابلو ها تحت عنوان "شهرخفر" مطرح می باشد.

آثار باستانی

گرچه تا کنون بررسی در مورد هیچ یک از آثار باستانی جهرم نشده است اما تعدادی قلعه گبری بر فراز کوه های شهرستان جهرم وجود دارد که حتی یکی از آن ها را شهداء می نامند. به علاوه آثاری از دوره صفویه باقی مانده از جمله کاروانسرای مخک و دو سه کاروانسرای دیگر که در حال از بین رفتن می باشند.امام زاده ای در شهر جهرم وجو دارد که ساختمان آن از دوره صفویه بود اما آن را تجدید بنا کردند.سد مخک نیز بایستی بدین آثار افزود.پلی که بر فراز کوه البرز در دوره صفویه توسط امامقلی خان زده شده است هنوز اثری دارد.به هر روی شهرستان جهرم می تواند آثار قدمتی در خود داشته باشد که قابل توجه سازمان میراث فرهنگی کشور باشد.